Kao prilog raspravi o javnoj politici koja uključuje veliku nabavu tenkova i uvođenje obveznog vojnog roka, prvi objavljujemo na hrvatskom jeziku odlomke iz govora veleposlanika Ukrajine u Ujedinjenom Kraljevstvu, glavnog zapovjednika Ukrajine (2021.–2024.) Valerija Zalužnog na Forumu o obrambenoj tehnologiji Ujedinjeno Kraljevstvo – Ukrajina 25. travnja 2025. Cijeli govor na engleskom jeziku dostupan je ovdje.
Bilo da želite vjerovati u to ili ne, bilo da imate ugovore za tenkove ili helikoptere za sljedećih 10 godina ili ih tek planirate potpisati, priroda vojne moći već se promijenila. Šteta što je to dobro shvaćeno u Ukrajini, Rusiji, Kini, ali nipošto u drugim mjestima. Danas neću reći u kojima. Više nije ni važno.
Rusko-ukrajinski rat potpuno je promijenio prirodu ratovanja. Jednog jutra u ljeto 2023., dok su ukrajinske snage, koristeći postojeće doktrine i oružje, napredovale metar po metar kroz neprijateljske obrambene linije, na nebu su se pojavili dronovi koji su transformirali cijelu arhitekturu bojišta. Izvidnički, udarni dronovi i oni koji su služili za navođenje artiljerijske vatre, u kombinaciji sa sustavom situacijske svijesti, učinili su bojište potpuno transparentnim. Sve to omogućilo je neograničene mogućnosti za izvođenje preciznih udara na taktičkoj razini.
Postupno je, kao i u Prvom svjetskom ratu, ovaj rat ušao u stanje zastoja. Kasnije, 2024., znanstveno-tehnološki razvoj doveo je do toga da dronovi više nisu bili jedino sredstvo napada samo na prvoj crti, nego i u operativnoj dubini. Time je postalo nemoguće sakriti bilo kakvu opremu, vatrenu moć ili rezerve čak i izvan prve crte.
Precizni udari na logističke pravce danas su postali uobičajeni. Štoviše, takvi udari sada su dio taktike istiskivanja s pozicija. Tako se, zbog potpune transparentnosti bojišta, ispred prve crte stvorila zona smrti široka 10–15 kilometara. Više nije iznenađenje kada dron lovi ne grupni cilj ili oklopni objekt, već pojedinog vojnika. Usput rečeno, ta se zona neprestano širi, kao i vjerojatnost uništenja.
Klasične ofenzivne operacije i napadne akcije ne samo da su izgubile svoju učinkovitost, već su postale gotovo samoubilačke. S vremenom su čak i napadne akcije malih, visoko mobilnih i tehnološki opremljenih taktičkih skupina, usklađenih sa situacijskom sviješću, potporom, elektroničkim ratovanjem i protuzračnom obranom, postale izrazito neučinkovite.
Dakle, možemo s pouzdanjem reći:
- Zahvaljujući bespilotnim sustavima i digitalnim tehnologijama, tradicionalne i poznate vrste naoružanja koja su desetljećima definirala prirodu rata – postala su povijest. Više ih nema.
- Oklopna vozila, koja su od 1915. bila osnova ofenzivnih operacija, postala su bespomoćna pred jeftinim dronovima i njihova je upotreba u drugim vrstama borbe danas nemoguća.
- Visokoprecizno oružje koje se oslanjalo na GPS navođenje izgubilo je svoju učinkovitost zbog razvoja elektroničkog ratovanja.
- Protuzračna obrana prolazi možda najveću transformaciju. Pojava velikog broja malih i jeftinih dronova učinila je korištenje izuzetno skupih projektila za protuzračnu obranu ekonomski neisplativim.
- Zračni prostor iznad bojišta postao je nedostupan za letjelice s posadom i pretvoren je u pomoćno sredstvo protuzračne obrane. Zrakoplovstvo treba modernizaciju i sposobnost izviđanja i udara s potpuno drugih udaljenosti.
- Pomorski prostor postupno su zauzeli pomorski dronovi. Moćni brodovi sada se skrivaju u zaštićenim lukama.
Kao rezultat, vojna doktrina je revidirana. To će dovesti do revizije načela organizacije oružanih snaga i, u konačnici, do obrambenog planiranja. Ne znam koliko će to vama, draga publiko, trebati. Mislim da će našim neprijateljima za ovaj proces trebati ne više od tri godine, a uzimajući u obzir razmjere – pet.
Zaključno, revolucija u vojnoj tehnologiji, temeljena na bespilotnim sustavima i umjetnoj inteligenciji, potpuno je promijenila prirodu ratovanja i tjera je na daljnju evoluciju. Dakle, brzina implementacije inovacija izravno povećava sposobnost države da postigne pobjedu u ratu.
Vjerojatno će u budućem visokotehnološkom ratu pobijediti onaj tko se brže prilagodi tehnološkim uvjetima bojišta. Strana koja prva sistemski i kvalitetno prijeđe na drukčiji vojno-tehnološki poredak imat će bezuvjetnu stratešku prednost i nametnuti svoju volju drugoj strani.