320 eura po svakom zaposlenom građaninu Zagreba. Toliko iznosi subvencija koju će ove godine iz gradskog proračuna primiti Zagrebački električni tramvaj d.o.o., firma koja odlukom Gradske skupštine drži zakonski monopol na javni linijski prijevoz putnika.
Zakon dopušta zabranu konkurencije u ovom sektoru zbog uvriježenog stava da je riječ o prirodnom monopolu – tržištu na kojem paralelno djelovanje više prijevoznika na istoj infrastrukturi nije učinkovito ni održivo. No odabir između javnog poduzeća i privatnog koncesionara, kao i odluka o razini subvencioniranja, ne proizlaze iz strukture tržišta, nego iz političkih prioriteta gradske vlasti.
Obilno sufinanciranje ZET-a sa 152 milijuna eura godišnje, odnosno 70% ukupnih prihoda, omogućava ovom prijevozniku da prodaje karte ispod tržišne cijene, dok gubitke pokrivaju svi porezni obveznici. U teoriji, to osigurava dostupnost jeftinog gradskog prijevoza za radnike, studente, učenike i umirovljenike. U praksi, to omogućuje firmi da, bez straha od gubitka prihoda, ignorira osnovne standarde ponašanja i kvalitete usluge.
Naime, notorno je da se ZET ne pridržava ovjerenih voznih redova, mjesecima ne čisti vozila te nabavlja nove tramvaje koji se kvare još češće nego oni koji su stari 15 godina. U isto vrijeme, novac zagrebačkih poreznih obveznika kroz subvencije odlazi na plaće radnika poput Aleksandra Stojčića, koji na prigovor korisnice s invaliditetom o neizvršavanju usluge od strane njegovog poslodavca odgovara: “Uvijek imate noge.”

Što bi se dogodilo da ovakvo ponašanje dolazi od strane privatnog koncesionara? Vjerojatno bismo svjedočili pozivu na bojkot, munjevitoj reakciji gradske uprave, raskidu ugovora te političkim konferencijama i moraliziranju o “divljem i bešćutnom kapitalizmu”. Nakon svega bi grad osnovao vlastitu firmu kako bi osigurao kvalitetan javni prijevoz i zaustavio odlazak gradskog novca u privatne džepove.
No kad već postojeći javni monopol ovako otvoreno pokazuje prijezir prema svojim korisnicima, isti onaj sustav koji proklamira socijalnu osjetljivost – zašuti. Žalite se upravi vodovoda.